XXXIX Ogólnopolskie Zawody Długodystansowe F-Class 

Skarżysko Kościelne, 03-05 Lipca 2020
Tekst:
Bartosz Łuczak | Zdjęcia: Bartosz Łuczak, Paweł Kolasiński

03-05.07.2020, Strzelnica „Casull”, SKARŻYSKO KOŚCIELNE
Organizator: Rafał Walczowski, Sanders-shooting.com, Łukasz Łaptaś, F-Class.pl przy współpracy z KS „Świt” Starachowice.
Sędzia Główny Zawodów POLASZCZYK Szymon s.kl.P
Delegat Techniczny PZSS LACHMAN Olaf s.kl.P

Czwartek, 02.07.2020 (po 7h snu) godzina 7:00 – budzik…drzemka, 7:05 – budzik…drzemka. Po 5 takich seriach ciężko zwlekam się z łóżka, trzeba iść do pracy – dzień jak co dzień.
Piątek, 03.07.2020 (po 4h snu) godzina 4:15 – budzik… zrywam się na równe nogi (i tak już nie spałem od 15 minut 🙂 ). Tak to nareszcie dziś po długiej przerwie, spowodowanej wiadomym problemem ruszają, opóźnione o 4 miesiące zawody długodystansowe w naszym kraju. To z jaką łatwością człowiek (w środku nocy 😉 ) zbiera się, jedzie kawał drogi aby poczuć „zapach prochu o poranku”, posłać kilka gram ołowiu na spore odległości i spotkać się z podobnymi sobie „wariatami”, pokazuje jak cała ta długodystansowa zajawka jest ważnym elementem w życiu każdego „zainfekowanego” wirusem długodystansowego strzelectwa.

Nikt nie ma złudzeń, że będzie to sezon (a raczej jego połowa), zupełnie inna niż wszystkie jakie były do tej pory. Okrojona liczba zawodów w mniejszych składach osobowych, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności – stanie się chyba póki co standardem. Pomimo wszystkich niedogodności miło było wreszcie, po dłuższej niż zazwyczaj przerwie „zimowej” przyjechać do Skarżyska i w trzy kolejne, ciepłe dni spotkać koleżanki i kolegów, porozmawiać (zachowując odpowiedni  dystans) i przy okazji trochę postrzelać.

Piątek 03.07.2020 – dzień treningowy

Trening wystartował w okolicach godziny 9. Jak zawsze na treningu strzelano według harmonogramu sobotnich zawodów. Przez większość dnia utrzymywała się dobra pogoda ale po południu spadła dość obfita ulewa. Ponieważ stanowiska są zadaszone, deszcz nie zrobił na zebranych większego wrażenia („Warunki na zgrupowaniach miałyśmy bardzo dobre! Wszystko to zasługa naszego prezesa i nie jest prawdą, że dach przeciekał, szczególnie, że prawie nie padało!”). Trening zakończył się w okolicach godziny 17.

Stacja Kestrel 5700 wskazywała:
g. 8:30: Temperatura +23°C, Wilgotność 80%, Ciśnienie 986 hPa | Słonecznie / Zachmurzenie średnie.
g. 12:00: Temperatura +31°C, Wilgotność 52%, Ciśnienie 985 hPa | Słonecznie / Zachmurzenie średnie -> Deszcz.

Sobota 04.07.2020 – Trójbój

Ze względu na wspomniane środki ostrożności inaczej niż zawsze przebiegało rozpoczęcie zawodów. Aby nie gromadzić ludzi w kolejce, organizatorzy tym razem zrezygnowali z oficjalnego ważenia broni. Odprawa była również „symboliczna” i skrócona została jedynie do omówienia warunków bezpieczeństwa. Dzień był słoneczny z wysoką temperaturą. Takie warunki oczywiście przyczyniły się do powstania mocnego mirażu, całe zawody odbyły się przy słabym wietrze, który bardzo rzadko przypominał o swojej obecność. Inaczej niż zawsze oceny tarcz przez komisję sędziowską odbywały się bez udziału zawodników. Wyniki na bieżąco można było śledzić na internetowej stronie zawodów, a ewentualne reklamacje można było składać po zakończeniu dnia i rozdaniu przez organizatorów ocenionych tarcz. Wszystko odbyło się zgodnie z planem.

Z nowości od tego roku klasa Semi-auto podzielona została na 2 części: Semi-auto (kalibry 223Rem lub 308Win) i Semi-auto OPEN (w dowolnym kalibrze do 8,6 mm) – myślę że to dobry pomysł.

Stacja Kestrel 5700 wskazywała:
g. 8:00: Temperatura +19°C, Wilgotność 83%, Ciśnienie 991 hPa | Słonecznie

g. 12:00: Temperatura +28°C, Wilgotność 52%, Ciśnienie 991 hPa | Słonecznie

Niedziela 05.07.2020 – 1000Y

1000Y czyli 914 m – na skarżyskiej strzelnicy odległość do tarcz jest trochę mniejsza – to 908 m. Różnica niby nie wielka ale na tej odległości przy niektórych kalibrach ma już znaczenie. Warunki tego dnia były zbliżone do sobotnich, a więc pełne słońce + wysoka temperatura = mocny miraż i strzelanie do „pływającej fatamorgany” przypominającej tarczę :). Zawody zakończyły się już po godzinie 13:00.

Stacja Kestrel 5700 wskazywała:
g. 9:50: Temperatura +25°C, Wilgotność 51%, Ciśnienie 988 hPa | Słonecznie

g. 12:30: Temperatura +28°C, Wilgotność 42%, Ciśnienie 987 hPa | Słonecznie

Zakończenie

Zakończenie zawodów nastąpiło w okolicach godziny 14. Tradycyjnie już po F-class’owych zmaganiach nagrodzeni zostali strzelcy do 6. miejsca w każdej klasie i dystansie, dodatkowo dzięki Sponsorom pierwsza trójka w klasyfikacjach generalnych obdarowana była upominkami.

Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie i wszyscy rozjechali się do domów, zapewne niecierpliwie oczekując kolejnych, wspólnych strzeleckich zmagań.