Produkt: Karabin precyzyjny

Rößler TITAN 6 TAC
kal. 6,5 Creedmoor

Producent: Rößler Waffen GmbH
Cena (w czasie testu): w zależności od konfiguracji
(karabin testowany 4430 €)

Kontakt:
Rößler Waffen GmbH
6330 Kufstein, AUSTRIA | e-mail: office@titan6.com
www.titan6.com

MADE IN AUSTRIA

Egzemplarz do testu dostarczyła firma: „Łowca” Ruda Śląska – polski dystrybutor firmy Rößler Waffen

 

Tekst: Bartosz Łuczak
Zdjęcia: Piksel Studio, Rößler Waffen GmbH

 

O FIRMIE

Firma Rößler Waffen AUSTRIA to mała, rodzinna firma z siedzibą w (leżącej przy granicy z Niemcami) miejscowości Kufstein. Firmę w 1996 roku założył Pan Erich Rößler zdobywający przez lata doświadczenie w branży rusznikarskiej, stawiając na połączenie tradycji i innowacyjności. Firma zdobywała klientów wysoką jakością wykonania oraz dostosowaniem broni do indywidulanych potrzeb myśliwych. Wkrótce do Ericha dołączył jego syn Walter, który skupił się głównie na produkcji i mechanicznej obróbce elementów metalowych karabinów. We wczesnych latach firma koncentrowała się na produkcji niestandardowych i niewielkich partii karabinów. Pod koniec lat 90. ojciec i syn rozpoczęli współpracę nad rozwojem projektu TITAN 6. Pomysł polegał na opracowaniu wysokiej jakości karabinu, na który będzie mógł sobie pozwolić każdy myśliwy. Po krótkim czasie marka TITAN 6 została wprowadzona na rynek międzynarodowy. Zainteresowanie bronią o wysokiej precyzji w bardzo konkurencyjnej cenie było ogromne i w ciągu kilku lat TITAN 6 sprzedawany był już w całej Europie, a kilka lat później na wszystkich kontynentach.

Przy produkcji broni Rößler Waffen używa wysokiej jakości, sprawdzonych materiałów od dostawców z Niemiec (lufy, tworzywa sztuczne), Włoch (orzechowe osady), Austria (stal i aluminium), a każdy egzemplarz opuszcza zakład dopiero po osobistej, końcowej kontroli przez właściciela. Wszystkie główne części mechaniczne austriacka manufaktura produkuje i instaluje u siebie. W tym celu szkolą swoich uczniów w zakresie obróbki metali oraz rusznikarstwa.

Misję firmy określają trzy słowa: Profesjonalizm, Niezawodność, Precyzja.
Filozofia pracy: Po co godzić się na dobre, skoro można mieć coś lepszego? 

INFORMACJE O PRODUKCIE

Przedmiotem testu jest precyzyjny karabin powtarzalny, pracujący w trybie czterotaktowym z lufą samonośną (pływającą). Rößler Waffen uruchomił internetowy, wirtualny salon z bronią na wzór tych samochodowych, w którym bardzo łatwo można zaprojektować swój karabin dostosowując praktycznie każdy szczegół do własnych potrzeb i upodobań. Sami spróbujcie zbudować własny egzemplarz LINK. Testowany karabin powstał w konfiguratorze, a następnie został fizycznie wykonany.

Przyszły użytkownik przechodząc przez kolejne etapy konfiguratora ma możliwość wybrania każdego elementu składowego zamawianej broni, zaczynając od modelu, łoża, kalibru, lufy czy spustu, a kończąc na sposobach wykończenia poszczególnych elementów oraz dodatkowych akcesoriach. Pomimo, że Rößler Waffen jest tak na prawdę małą manufakturą stawia na innowacyjne i komfortowe dla użytkowników rozwiązania jakich nie widziałem nawet na stronach dużych producentów broni.

MILDOT’owe Q&A

O odpowiedź na kilka pytań poprosiłem Pana Waltera Roesslera, dyrektora zarządzającego firmy Rößler Waffen Gmb.

Walter ROESSLER

Walter ROESSLER

MilDot: Rößler Waffen produkuje od lat broń dla myśliwych – skąd zainteresowanie sportem?

Rößler: Produkcję karabinów myśliwskich rozpoczęliśmy już 20 lat temu. Jednym z naszych głównych celów zawsze było zapewnienie jak najlepszej celności. To jeden z powodów, dla których zawsze w naszych karabinach stosowaliśmy receiver-stock-bedding. Stosowanie go skutkowało osiąganiem najlepszych rezultatów w grupach strzeleckich, a stąd był już tylko jeden krok do karabinów sportowych. Od strony technicznej konstrukcja TITAN6 oferuje właściwie wszystko, co jest wymagane od wysoce precyzyjnych karabinów. Dodając do linii naszych produktów „sportowe” łoże wkroczyliśmy do świata karabinów sportowych.

MilDot: Widziałem, że strzelcy sportowi z Włoch używają waszej broni – proszę coś więcej powiedzieć o ich konstrukcjach.

Rößler: Włoska społeczność strzelców sportowych była jedną z pierwszych, które zdały sobie sprawę z tego, jak doskonałą celność oferują nasze karabiny. Na początku kupowali naszą broń z lufami o średnicach wylotowych 22 mm i 25 mm, a następnie wymieniali w nich kolby albo na własnej produkcji, albo na pochodzące od innych marek. Niektórzy włoscy strzelcy sportowi zamawiali…

Kliknij i czytaj dalszą część wywiadu

… i nadal zamawiają karabiny z lufami o specjalnej średnicy wylotowej wynoszącej 30 mm i specjalnymi gwintami. Po otrzymaniu wielu pozytywnych opinii od włoskich strzelców, którzy zdobyli medale różnych zawodów korzystając z naszych produktów, zdecydowaliśmy się rozszerzyć naszą ofertę oferując również nasze własne, sportowe kolby. Ten krok doprowadził w końcu do kolejnego – oferowanych obecnie łóż aluminiowych.

MilDot: Kiedy miał premierę i jak długo powstawał Titan 6?

Rößler: Faza projektowania zajęła nam cały rok zanim byliśmy gotowi wdrożyć produkcję serii TITAN6 w 2002 roku. Mimo, że karabiny TITAN niemal natychmiast odniosły duży sukces nigdy nie zaprzestaliśmy prac rozwojowych mających na celu dalsze ich udoskonalanie. Po 18 latach produkcji podstawowe elementy są nadal te same, a jednocześnie udało nam się wyraźnie poprawić jeszcze jakość i wiele technicznych detali. To nasze credo – nigdy nie osiadać na laurach i nie ustawać w wysiłkach, by nasze produkty stawały się jeszcze lepsze. Jeśli weźmiesz do ręki TITANa wyprodukowanego 20 lat temu i porównasz go z egzemplarzem z bieżącej produkcji zobaczysz duże podobieństwo, ale jednocześnie na pewno zauważysz, że ulepszyliśmy spust, bedding, zamek, jakość wykończenia powierzchni, itd.

MilDot: Proszę powiedzieć nam coś więcej na temat produkcji Titan 6 TAC.

Rößler: TITAN6-TAC zasadniczo jest wytwarzany na tej samej linii produkcyjnej co karabiny myśliwskie. Tyle, że w przypadku TITAN6-TAC jeszcze większą uwagę przykładamy do mechanicznych detali konstrukcji. Środkową część broni zaprojektowaliśmy sami używając komputerowego wspomagania projektowania (CAD) i produkcji (CAM).

MilDot: Osobiście lubię produkty firmy MDT – proszę mi powiedzieć dlaczego właśnie je wybraliście?

Rößler: Zapoznaliśmy się z ofertą dostępną na światowych rynkach szukając rozwiązań, które nas samych byłyby w stanie zadowolić. Po kupieniu, użyciu i przetestowaniu wielu karabinów taktycznych i wyposażenia do tych karabinów trafiliśmy w końcu na produkty MDT. Szybko przekonaliśmy się, że MDT oferuje jedne z najlepszych produktów tego typu i dlatego zabraliśmy się za zaprojektowanie systemu pasującego do elementów produkowanych przez MDT.

MilDot: Jakie firma ma plany na przyszłość? Jak obecna sytuacja związana z Covid-19 wpływa na waszą firmę?

Rößler: Prace nad dalszym rozwojem poszczególnych produktów i całej oferty prowadzone są właściwie przez cały czas, a jednym z naszych celów jest zaoferowanie produktów o jeszcze lepszym stosunku jakości do ceny, by ułatwić klientom podejmowanie decyzji o zakupie broni TITAN. Epidemia wirusa COVID-19 właściwie nie wpłynęła na naszą produkcję, jako że wykorzystujemy 100% naszych mocy produkcyjnych. Jakie będą długoterminowe skutki tego kryzysu? – tego dziś nie wiemy, to się okaże za jakiś czas. Staramy się patrzeć pozytywnie w przyszłość. Wierzymy, że dzięki entuzjazmowi, zaangażowaniu i pracowitości ludzi uda nam się przezwyciężyć ten kryzys w nieodległej przyszłości.

CO W ZESTAWIE CZYLI MAŁY UNBOXING

Skonfigurowany i zakupiony przez użytkownika karabin jest dostarczany w zgrabnej, wykonanej przez włoska firmę Negrini walizce. W przypadku testowanej broni wybranie najdłuższej dostępnej w ofercie lufy spowodowało, że karabin wypełnił wspomniana walizkę na 100% długości. Niestety po założeniu do karabinu celownika i dwójnogu gabaryty całego zestawu zmuszą nas do przenoszenie go w większej walizce lub futerale.

W zestawie otrzymujemy:

 • Walizkę transportową Negrini
 • Dodatkowe nakładki na rękojeść
 • Instrukcję obsługi
 • Naklejki z logo firmy

BUDOWA

Kolba i łoże
Jak wspomniał powyżej pan Walter Roessler w testowanym T6T użyto kolby i łoża znanej kanadyjskiej firmy MDT. Kolba (w naszym przypadku nie składana) to model ESS. Model ten daje możliwość zarówno pełnej regulacji wysokości baki policzkowej oraz odległość, jak i regulacje w pionie stopki. Stopka jest zakończona grubą gumą dobrze amortyzującą odrzut. Przednia część broni to łoże aluminiowe również model ESS. Osada z systemem otworów M-lok umożliwia użytkownikowi montaż szyn i akcesoriów w tym standardzie. Ja zainstalowałem krótka szynę w standardzie picatinny do której przymocowany został bardzo stabilny (MilDot POLECA!) dwójnóg Fortmeier H171.

Akcja, szyna, rękojeść, bezpiecznik, magazynek
Akcja T6T została w całości zaprojektowana i wykonana w firmie Rößler Waffen. Wykonana jest precyzyjnie na firmowych obrabiarkach CNC. Zrobiona ze stal hartowanej i wysokiej jakości aluminium lotniczego zapewnia odpowiednią sztywność całości. Na górze znajduje się przykręcona, stalowa szyna w standardzie picatinny w tym przypadku 0 MOA (taka została wybrana przy konfiguracji), a od strony strzelca, widoczny jest przesuwny bezpiecznik. Rękojeść użyta w karabinie ma możliwość wymiany paneli (przedniego i tylnego), przez co jej wielkość możemy dostosować do naszej dłoni – posiada również półkę dzięki której całość jest bardzo ergonomiczna. W dolnej przedniej części akcji mamy port magazynka – aby go odłączyć muśmy wcisnąć równocześnie wpasowane po dwóch bokach przyciski.

Spust
Rößler Waffen na etapie konfiguracji daje możliwość wyboru spośród kilku produkowanych przez siebie spustów. Do wybory są spusty jednoporowe regulowane w zakresie 600g – 700g (taki został zamontowany w testowanym T6T) oraz z przyspiesznikiem 300 g – 1200g.

Zamek
Zamek jest 6 ryglowy (stąd nazwa TITAN 6). Zgodnie z obowiązującymi standardami, został wyposażony w podłużne żłobienie, którego zadaniem jest poprawienie pracy zamka w niskich temperaturach oraz w zapylonym (kurz, piasek) środowisku. Kąt otwarcia to 60 stopni. Zamek pracuje gładko, umożliwiając szybkie przeładowanie broni, pobierając kolejne naboje z podłączonego magazynka. Duża, taktyczna rączka przy zamku umożliwia łatwe nim operowanie. Całość wygląda dobrze i budzi zaufanie.

Lufa
Jak już wspominałem Rößler Waffen do swoich karabinów montuje lufy matchowe niemieckiej firmy Lothar Walther. W etapie konfiguracji do karabinu został wybrany kaliber 6.5 Creedmoor oraz najdłuższa oferowana lufa długości 700 mm i średnicy 25 mm. Skok gwintu w tym przypadku to 1:8″. Lufa na końcu przystosowana jest do montażu kompensatora odrzutu, ma wykonany gwint M22x1, na którym jest nakrętka maskującą go. Dzięki idealnemu spasowaniu praktycznie nie widać w którym miejscu zaczyna się wspomniana nakrętka. Oczywiście w chwili zamawiania broni można wybrać dodatkową lufę w innym kalibrze (a nawet więcej) – warto to przemyśleć ponieważ całość można zarejestrować na jedną promesę zakupową. Samodzielna wymiana trwa 2 minuty przez co o TITAN 6 TAC można powiedzieć, że jest rozwiązaniem multikalibrowym.

O całym karabinie
Cała broń jest wykończona w czarnych, matowych powłokach. Przez swoją długość robi wrażenie smukłej ale proporcjonalnie zbudowanej. Długa lufa testowanego karabinu klasyfikuje go (pomimo przedrostka TAC w nazwie) bardziej jako karabin tarczowy niż taktyczny. Jeśli ktoś ma zamiar TITANEM startować częściej w zawodach taktycznych, czy dynamicznych polecamy wybrać krótszą lufę, która zredukuje gabaryty broni i pozwoli na zwinne poruszanie się na zawodach.

ZESTAW TESTOWY

Karabin: Rößler TITAN 6 TAC | kaliber 6,5 Creedmoor
Amunicja: Hornady ELD-Match 140gr/9g
Celownik: Kahles K1050MOAK
Kolimator: Kahles Helia RD
Montaż: SPUHR SP3602
Dwójnóg: Fortmeier H171
Tylne podparcie: worek z cordury by Andy

TEST

Do przeprowadzanych przez nas testów broni zawsze używamy amunicji fabrycznej, należy więc brać pod uwagę, że osiągane wyniki na tarczy powinny być jeszcze lepsze przy odpowiednio dobranej i wykonanej amunicji elaborowanej.

Test przeprowadziłem na dwóch strzelnicach. Pierwsza z nich to MCS – Małopolskie Centrum Strzelectwa Bochnia w jej przypadku oś 100 m, druga to Strzelnica Casull w Skarżysku z osiami do 1000 jardów. Karabin z przodu oparty był na wspomnianym dwójnogu Fortmeiera H171, z tyłu na worku strzeleckim wykonanym przez Andy (MilDot POLECA!). Dzięki stabilności całego zestawu udało się osiągnąć bardzo dobre rezultaty na fabrycznej amunicji Hornady. Najlepsza grupa dla serii 5 strzałowej w przypadku odległości 100 m to 0,25 MOA.

Dla odległości 800 m to 0,85 MOA. Uważam, że jak na pierwszy kontakt z bronią i użycie seryjnej, fabrycznej amunicji to bardzo dobre rezultaty.

Moje pierwsze wyniki (choć całkiem niezłe) na pewno nie odzwierciedlają potencjału karabinu. Muszę jeszcze popracować nad odpowiednim składem, wyregulować go dokładnie i opracować własną amunicję.

Co mi się podobało:

 1. Bardzo przyjemny i kontrolowany odrzut. 6,5 Creedmoor dość łatwo opanować, ale mimo to czasem potrafi szarpnąć jeśli nasza postawa nie jest w pełni ustabilizowana. Strzelając jednak z TITANA czułem się jakby z lufy wylatywały ciężkie pociski .223
 2. Spust, którego nie trzeba zmieniać. Zgadzam się, że 0,6 kg to nie jest wartość mistrzowska dla karabinu tarczowego, jednak wysoka kultura pracy mechanizmu rekompensuje tą niewielką niedogodność.
 3. Kultura pracy zamka. Wszystko chodzi jak po maśle. Naboje podawane z magazynka nie klinowały się, a łuski zawsze były wyciągane.
 4. Wygląd. Bez dwóch zdań – ma to coś, przynajmniej dla mnie.

PODSUMOWANIE

Większość broni oferowanej obecnie na rynku strzela bardzo dobrze. Nie ma miejsca na konstrukcje o przeciętnych parametrach, są one błyskawicznie weryfikowane przez użytkowników wymagających perfekcyjnego strzału. TITAN 6 TAC to ciekawa broń na tle konkurencji. To porządnie zaprojektowany i wykonany z odpowiednim pietyzmem sprzęt. Producent daje niespotykaną u konkurencji możliwość konfiguracji broni. Jedynym minusem jaki widzę przy takim rozwiązaniu jest dość długi czas oczekiwania ale biorąc pod uwagę, że strzelectwo z natury ma uczyć cierpliwości nasze oczekiwanie możemy potraktować jako formę treningu. TITAN 6 nie jest rewolucyjnym karabinem, który zmieni świat strzelecki. To karabin, który się lubi, bo jest świetnie wykonany, bardzo dobrze pracuje, ma elegancki i dyskretny design. Ci, którzy szukają podziwu u kolegów nie muszą go kupować, Ci którzy chcą wygrywać długodystansowe zawody tarczowe typu F-Class czy LongShot powinni przemyśleć jego zakup. Jeśli podoba Ci się sprzęt, odbiegający od “masowego” i ogólnie dostępnego to karabin dla Ciebie.

Dziękujemy firmie Łowca Ruda Śląska za pomoc przy realizacji testu.

PARAMETRY TECHNICZNE

 • Kaliber: 6,5 Creedmor
 • Lufa: Lothar Walther Match
  długość: 700 mm
  średnica: 25 mm
  skok gwintu: 1:8”
 • Kolba MDT ESS
 • Przednie łoże MDT ESS z M-Lok
 • Stalowa szyna picatiny 0 MOA
 • Sześcioryglowy zamek z kątem otwarcia 60°
 • Stalowe elementy wykończone czarnym, matowym cerakote
 • Aluminiowe elementy wykończone czarnym anodowaniem
 • Magazynek na 5 sztuk amunicji
 • Długość broni: 1220 do 1245 mm (w zależności od wysunięcia stopki)
 • Waga broni: 6100 g