IX JW Silver Target Strzeleckie Zawody Długodystansowe

Tekst i zdjęcia: Bartosz Łuczak

 

03-04.08.2018, CASUL’L MESKO LONG RANGE, SKARŻYSKO
 
Organizator Klub Strzelecki SREBRNY KUR przy Tow. Strzeleckim BRACTWO KURKOWE zał. w roku 1257 w Krakowie, KS. ŚWIT Starachowice
Przewodniczący Jury RTS Leszek WILMOWSKI Sędzia kl. I
Sędzia Główny Zawodów Józef WILMOWSKI Sędzia kl. P
Delegat Techniczny PZSS Adam MORAWSKI Sędzia kl. P

Ciepło, ciepło, GORĄCO!

Po raz kolejny w samym środku lata na skarżyskiej strzelnicy spotkali się zawodnicy biorący udział w zawodach JW Silver Target, a dokładnie w dziewiątej ich edycji. Zawody tarczowe JWST odbywają się 2 razy w roku, a ich letnia edycja ma to szczęście, że zawsze „trafia” w najcieplejszy okres wakacji. Przebywanie w wysokiej temperaturze przez cały dzień staje się chyba najcięższym elementem tych zawodów.

JW Silver Target można nazwać zawodami kameralnymi – tu nie ma tłumu zawodników skoncentrowanych tylko i wyłącznie na zdobyciu jak największej ilości punktów i najwyższego miejsca na podium. W tym przypadku liczy się atmosfera i dobra zabawa – mnogość konkurencji w jakich można wystartować oraz slogan zawodów „Stare karabiny i nie tylko…” sprawiają, że można na te zawody przejechać i powalczyć niekoniecznie z topowymi konstrukcjami strzeleckimi ale też ze starszymi, często ponad stuletnimi karabinami. Często w zmaganiach udział biorą (jak miało to miejsce i tym razem) osoby które pierwszy raz w życiu strzelają na większą odległość niż 100m.

Każdy biorący udział w strzeleckich zmaganiach na pamiątkę od organizatora otrzymuje spersonalizowany dyplom – mała rzecz, a cieszy.

Konkurencje

Jak już wspomniałem JW Silver Target to zawody długodystansowe na których postrzelamy nie tylko ze współczesnych karabinów z optyką. JWST daje nam możliwość wystartowania w następujących konkurencjach:
 
1. KARABIN WYBOROWY STANDARD TRÓJBÓJ – 300, 600, 800 m 
2. KARABIN WYBOROWY OPEN TRÓJBÓJ – 300, 600, 800 m 
3. KARABIN SAMOPOWTARZALNY TRÓJBÓJ – 100, 300, 600 m 
4. KARABIN HISTORYCZNY CENTRALNEGO ZAPŁONU – 300 m 
5. KARABIN SAMOPOWTARZALNY CENTRALNEGO ZAPŁONU – 300 m 
6. KARABIN CENTRALNEGO ZAPŁONU ISSF – 300 m 
7. KARABIN WYBOROWY STANDARD – 900 m 
8. KARABIN WYBOROWY OPEN – 900 m
 
Dla każdego coś miłego. Oczywiście, jeśli ktoś chce, ma sprzęt i czuje się na siłach może wystartować w każdej z wymienionych konkurencji. Dokładny regulamin zawodów do wglądu pod tym LINKIEM

Piątek 03.08 – dzień treningowy

Jak zawsze, przed zawodami w piątek, każda z osób zarejestrowanych ma możliwość wzięcia udziału w treningu na dystansach 100, 300, 600, 800 i 900 m. Piątkowe strzelanie zorganizowane było w godzinnych zmianach – tak aby każdy miał możliwość zaliczyć trening i sprawdzić ustawienia swojego sprzętu. Oczywiście temperatura od samego rana dała o sobie znać.
 
Stacja Kestrel 5700 na godzinę rozpoczęcia treningu (9:00) wskazywała: temperatura +27°C, Wilgotność 70%, Ciśnienie 995 hPa. 
 
Trening odbywał się w spokojnej, leniwej atmosferze – bez napięcia i zbędnych ciśnień. Każdy z uczestników na czas podejścia do tarcz ubierał odblaskowa kamizelkę ( bardzo dobry pomysł) – bezpieczeństwo ponad wszystko. Samo strzelanie zakończyło się w okolicach godziny 16:00.

Sobota 04.08 – zawody

W sobotni poranek o godzinie 9:00 nastąpiło przywitanie uczestników przez znanego w środowisku strzelców długodystansowych Józefa Wilmowskiego, który jest pomysłodawcą i organizatorem JW Silver Target. Po przywitaniu i przypomnieniu zasad bezpieczeństwa (stały, WAŻNY element każdej odprawy przed zawodami) – padła tradycyjna formuła „Zawody uważam za otwarte” i uczestnicy udali się na swoje (określone na wywieszonych listach) stanowiska startowe.
 
Stacja Kestrel 5700 na godzinę rozpoczęcia zawodów (9:00) wskazywała: temperatura +30°C, Wilgotność 49%, Ciśnienie 992 hPa.
 
Zawody odbyły się sprawnie i bez przestojów. Obsługa strzelnicy na bieżąco dowoziła tarcze, które oceniane były przez sędziów w obecności osób zainteresowanych. Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbywających się do 800 m, organizatorzy rozstawili tarcze na 900 m i wystartowały zmagania na tym dystansie w KARABINIE WYBOROWYM STANDARD i OPEN. Strzelania zakończyły się koło godziny 15:00.

Podsumowanie

O godzinie 15:30 nastąpiło uroczyste wręczenie dyplomów i pucharów dla zawodników. Pośród osób które w swoich kategoriach zajęły pierwsze miejsca – tradycyjnie już, na zawodach JW Silver Target – losowana była szabla (tym razem fundatorem był organizator zawodów). Przysłowiową losującą „Marysią” była debiutująca w zawodach długodystansowych Aneta Szudy-Szczyrek – żona Michała Szczyrka, który strzelając z karabinu Sabatti z optyką Vortexa i fabryczną amunicją GGG zajął pierwsze miejsce w konkurencjach KARABIN WYBOROWY OPEN TRÓJBÓJ – 300, 600, 800 m i KARABIN WYBOROWY OPEN 900 m. Losowanie żony nie przyniosło jednak szczęścia mężowi i szabla powędrowała w ręce Jana Małka (zwycięzca w dwóch konkurencjach: KARABIN WYBOROWY STANDARD TRÓJBÓJ – 300, 600, 800 m i KARABIN CENTRALNEGO ZAPŁONU – 300 m ISSF).
 
Po rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
 
Na koniec dodam, że kolejna, X edycja JW Silver Target odbędzie się w dniach 2 (piątek, trening) – 3 (sobota, zawody) listopada również na strzelnicy w Skarzysku – oczywiście zapraszam w imieniu organizatora. 

Galeria