East Bullet Holes 2020

OSPWL Bemowo Piskie, 10-11 Października 2020
Tekst i zdjęcia:
Wojciech Jagielski

10-11.10.2020, Strzelnica Czołgowa OSPWL Bemowo Piskie
Organizator: FUNDACJA ORĘŻ oraz 15 Brygada Zmechanizowana, JANCZEWSKI OLSZTYN – KAROL JANCZEWSKI przy współpracy z Klubem Strzeleckim „Oręż” oraz Ośrodkiem Szkolenia Poligonowego Bemowo Piskie.

Tegoroczna jesień należy do strzelców długodystansowych. Epidemia napisała swój kalendarz snajperom i wiosenne plany strzeleckie musiały zostać przesunięte na wrzesień i październik. Zaczęło się w ostatni weekend sierpnia Pucharem Polski w Zielonce, tydzień później odbyły się Mistrzostwa Europy w Studnicy, 2 tygodnie przerwy i Longshot, a w drugi weekend października odbyły się równolegle Mistrzostwa Polski F-class w Skarżysku oraz nowe zawody tarczowe East Bullet Holes na poligonie w Orzyszu.

EBH to pierwsze zawody organizowane przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną, Fundację Oręż oraz kilka życzliwych dusz. Zawody odbyły się w sobotę i niedzielę 10 i 11 października 2020 roku. Świetna decyzja organizatorów, bo dla rzeszy strzelców, którzy mieszkają w odległości do 3-4 godzin jazdy autem nie trzeba było się zwalniać z pracy w piątek żeby wziąć udział rywalizacji.

Zawody rozegrano na 3 dystansach-300, 600 i 800 metrów oraz w 4 kategoriach sprzętowych – standard, open, semi-auto i magnum.

Opis obiektu:

Był to pierwszy mój pobyt na tej strzelnicy, więc kilka słów o obiekcie. Zawody odbyły się na strzelnicy położonej zaledwie kilka kilometrów od Orzysza. Z naszego hotelu było zaledwie kilkanaście minut autem i byliśmy na miejscu. Obiekt wygląda imponująco – strzelnica jest szeroka na kilkaset metrów na moje oko około 400 metrów, jej długość kończyła się na horyzncie ;). Organizatorzy wykorzystali około 1/3 szerokości pasa i przygotowali 65 stanowisk strzeleckich. Strzelnica jest praktycznie płaska, a linia drzew w zasadzie nie powoduje żadnych zawirowań wiatru. Stanowiska zostały przygotowane na usypanych wałach, były zadaszone i dobrze oznaczone. Każdy strzelec miał około 2 metry na rozstawienie swoich zabawek – innymi słowy, organizatorzy wzięli na poważnie wymogi dystansu społecznego. Dodatkowo każde stanowisko miało elegancko wykonany drewniany podest długości około 2m. Podsumowując ten rozdział – doskonała szeroka strzelnica, modelowe stanowiska. Strzelcy nie mieli najmniejszego powodu do narzekań.

Sobota 10.10.2020 – Dzień treningowy

O godzinie 8 przywitała nas mgła. I nie wyglądało to zachęcająco. Chwilę później rozpoczęło się oficjalne rozpoczęcie treningu oraz typowy dla strzelań na obiektach wojskowych instruktaż dla cywili co im wolno, a czego nie. O 8.30 mgła jakby na zawołanie (wojsko ma moc i jedną komendą rozprasza mgłę) przedpole było czyste. Lekko powiewało z lewej, ale bez dramatu i wszystkim jednakowo. Koło południa rozdmuchało się trochę poważnie i wiatr w porywach osiągał do 4 -5m/s. Trening przebiegł nadzwyczaj sprawnie i o 14 było po wszystkim. Po zwinięciu naszego Mildotowego stanowiska zdążyliśmy jeszcze w hotelu obejrzeć finał kobiet French Open .

Temperatura: 10-18 st C | Ciśnienie: 1017 hPa

Niedziela 10.10.2020 – Dzień zawodów

Zawody otworzył oficjalnie Dowódca 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego gen.bryg. Bogdan Rycerski oraz efektowna ognista salwa. O 8.30 ruszyła pierwsza zmiana. Tym razem wiało z prawej i było nieco chłodniej.Strzelanie zorganizowane było podobnie jak Longshot – każdy dystans strzelało się osobno. Zawody skończyły się około 14 godziny. W rywalizacji wzięło udział 150 strzelców cywilnych oraz około 50 strzelców wojskowych. Wyniki znajdziecie TUTAJ.

Co ciekawe, niektórzy zawodnicy „urwali się” z Mistrzostw Polski w Skarżysku i pognali w sobotę późnym popołudniem żeby wziąć udział w niedzielnych zawodach w Orzyszu. Brawa Panowie, szczególnie, że na jednych i drugich powalczyliście o miejsca na pudle.
Od 14.30 rozpoczęła się tombola – sponsorzy nie zawiedli – najwartościowszą nagrodą była luneta Delta Optical 4.5-30×56.
O 16.00 rozpoczęła się oficjalna dekoracja najlepszych zawodników. O 17.00 Dowódca 15 GBZ zamknął zawody.

Temperatura: 8-12 st C | Ciśnienie: 1015 hPa

Zakończenie

Pierwsza edycja EBH wyszła organizatorom wyśmienicie. Słowa uznania należą się także sędziom – byli przyjaźnie nastawieni, czepiali się głupot, ale nie karali. Kilka słów pochwały należy się ekipie tarczowej – działał bezbłędnie i z prędkością błyskawicy, tarcze były zmieniane szybciej niż koła w Formule I. Odległość do tarcz była dokładnie taka jak w regulaminie, ani metr więcej czy mniej. Słowa pochwały należą się także lokalnym włodarzom – Urząd Miasta Orzysz sponsorował jedzenie wszystkim uczestnikom. Zupełnie za darmo można było zjeść doskonałą karkówkę czy smaczny bigos i dla wszystkich starczyło.

Organizatorzy stanęli na wysokości zadania, stworzyli nową jakość zawodów tarczowych i tak trzymać. Ich ambicje sięgają wysoko – rubież ogniowa ma być rozbudowana o kolejne kilkadziesiąt stanowisk i już w przyszłym roku w połowie maja będą zorganizowane Mistrzostwa Polski w Longrangu na które to zawody w imieniu 15 Brygady, Fundacji Oręż oraz kilku życzliwych dusz serdecznie zapraszamy.

PS. W tej beczce miodu brakło łyżki dziegdziu. Coś tam było, ale już zapomniałem…