SingleShot 2018
100 lecie Niepodległej Polski

 

24-25 Listopada 2018
Tekst i zdjęcia: Wojciech Jagielski

 

24-25.11.2018, Poligon Drawski
Organizator: WKS Poligon Drawski, KS Elita
Patroni: Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, Zachodniopomorski Związek Strzelectwa Sportowego

 

Zawody w listopadzie wiążą się z ryzykiem – pogoda często płata figle i mgła skutecznie ogranicza widoczność. Zawody cywilne na obiektach wojskowych w drugiej połowie listopada są obarczone poważnym ryzykiem graniczącym z pewnością, że rywalizacja nie dojdzie do skutku. Po prostu wojskowi nie lubią cywilów szwendających się we mgle. Ale zawody wojskowe, organizowane przez wojskowy klub na terenie wojskowym muszą się odbyć i to mgła ma problem.

Zaczęło się niewinnie – plakat na zawody opublikowany przez Wojskowy Klub Sportowy Poligon Drawski na Facebooku. Graficznie świetnie przygotowany. Grono stałych bywalców strzelnic ruszyło się zarejestrować i niestety się zawiodło. Zawody dostępne były tylko dla wojska i być może dla kilkunastu cywilnych strzelców. Zamiast zniechęcenia organizatorzy osiągnęli zupełnie odwrotny efekt. Każdy chciał tam pojechać, choć nikt nie wiedział, jak zawody mają wyglądać, gdyż Klub postanowił utrzymać wszystko w głębokiej tajemnicy. Wreszcie około 3 tygodni przed rozpoczęciem zawodów udostępniono zapisy dla cywilów, aby po kilku minutach zakończyć rejestrację. Wciąż nie były znane konkurencje. Wiadomo było, że będzie strzelanka na duże i niewielkie odległości i że trzeba wziąć karabin wyborowy, karabinek i pistolet a wszystko to będzie strzelane w zespołach 2 osobowych.

Ostatecznie w zawodach wystartowało 62 żołnierzy i 26 cywilnych strzelców.

Zawody podzielone zostały na 4 etapy:

piątek – dzień wykładowy,
sobota – strzelania dzienne – 3 tory
sobota – strzelania nocne – 3 tory
niedziela – podsumowanie rywalizacji i wręczenie nagród najlepszym.

Część prezentacyjna rozpoczęła się przed południem w piątek. Pierwszy wykład poprowadził Eduardo Abril de Fontcuberta – wieloletni instruktor i niekwestionowany autorytet w dziedzinie szkolenia snajperów. Eduardo skupił się głównie na przedstawieniu zasad strzelań na ekstremalnie duże odległości. Następnie profesor Gucma z Akademii Morskiej przedstawił wybrane elementy balistyki zewnętrznej i przewadze naboju .338 LM nad innymi rozwiązaniami. Po nim swój wykład miał instruktor Wojsk Specjalnych. Omówił zasady planowania, przygotowania i prowadzenia działań przez snajperów. Ostatni wykład dotyczył metodyki szkolenia snajperów. Moja prezentacja poświęcona była przygotowaniu i prowadzeniu ćwiczeń w określaniu odległości. Na zakończenie Fabryka Broni przygotował pokaz Grotów w różnych konfiguracjach wraz z krótkim instruktażem jak ich używać i jak ich nie używać.

Następnego ranka wszystkich przywitała mgła. Zawody rozpoczęły się z małym poślizgiem na 3 osiach równolegle. Zespoły zostały przydzielone do 3 grup i co jakiś czas następowała zmiana grup na osiach.

W skrócie zadania wyglądały to następująco:

TORY DZIENNE

Alfa – zadanie dzienne realizowane na osi A.

Zadanie polegało na ostrzelaniu 5 blach dwukrotnie (popiersie 20m ograniczona ilość amunicji 10 szt.) z broni osobistej dostarczonej przez organizatora pistolet RAGU przez jednego z zawodników, drugi zawodnik z wykorzystaniem karabinka GROT (10 szt. amunicji czas 60 sek.) z postawy klęczącej kładł cele na dystansach 100-200m. Następnie przy użyciu własnych karabinów para ostrzeliwała 11 celów na 200-500m ukazujących się losowo grupami w czasie 20 sek. Zadanie zostało utrudnione „huśtawką”, na której podpierali się obaj strzelcy. Zadanie zakończone powrotem na linię wyjściową, gdzie zatrzymywany był czas.

Wyniki:

1. drużyna PLNL (Jarosław Walczuk, Ruud Visser)
2. „Samo zło” – Helikon & RWS (Michał Dudzik, Jakub Sidorowicz)
3. Gunspot (Krystian Mejza, Kacper Rudzki)

Bravo: zadanie realizowane na osi B.

Zadanie polegało na ostrzelaniu 5 blach dwukrotnie (popiersie 20m bez ograniczeń amunicji) z broni osobistej dostarczonej przez organizatora pistolet RAGUN, celów na 100 m -150 m z wykorzystaniem karabinka GROT (10 szt. amunicji czas 60 sek.) oraz 200-350 m z broni dostarczonej przez organizatora – MSBS 7,62 (5 szt. amunicji 180 sek.) z postawy leżąc. Zadanie zakończone powrotem na linię wyjściową, gdzie zatrzymywany był czas. To zadanie nie było wliczane do klasyfikacji generalnej.

Wyniki:

1. Long Range Mykita
2. 6 Batalion Powietrznodesantowy Gliwice
3. Viper Team (Kajetan Solecki, Mariusz Śniatowski)

Charlie: zadanie realizowane na osi C.

Zadanie polegało na ostrzelaniu 5 blach dwukrotnie (popiersie, 20m, ograniczona ilość amunicji 10 szt.) z broni osobistej dostarczonej przez organizatora pistolet RAGUN. Drugi z zawodników z wykorzystaniem przesłony wymuszającej pozycję klęczącą ostrzeliwał 4 cele (czas prezentacji 60 sek. 10 szt. amunicji) na odległości 300-400 m oraz położenie 10 celów w odległości 500-1000m z własnego kbw. Powrót zawodników na linię wyjściową zatrzymywał czas konkurencji.

 

Wyniki:

1. 21 Brygada Strzelców Podhalańskich
2. „Samo zło” – Helikon & RWS (Michał Dudzik, Jakub Sidorowicz)
3. Guns Masters (Piotr Antasik, Patryk Urbański)

 

ZADANIA NOCNE

Delta: zadanie nocne realizowane na osi A.

Zadanie polegało na wykorzystaniu pistoletu sygnałowego z użyciem dwóch nabojów oświetlających koloru białego. 16 celów ustawionych na dystansach 150-550 m eksponowane były na czas 120 sek. Strzelanie wyłącznie z własnego KBW bez ograniczeń liczby amunicji.

Wyniki:

1. 12 Brygada Zmechanizowana /2bpzmot
2. 12 Brygada Zmechanizowana /1bpzmot
3. 6 Brygada Powietrznodesantowa

Echo: zadanie realizowane na osi B

Zadanie polegało na ostrzelaniu 8 termoaktywnych celów eksponowanych na czas 180 sek. Ilość amunicji 10 sztuk na zawodnika, strzelania realizowane na karabinkach GROT z celownikami termowizyjnymi.

Wyniki:

1. 9 Pułk Rozpoznawczy Lidzbark Warmiński
2. Medyk (Zbigniew Pawłowski, Andrzej Piątak)
3. Guns Masters (Piotr Antasik, Patryk Urbański)

Foxtrot: zadanie realizowane na osi C

Zadanie polegało na ostrzelaniu 8 celów ukazujących się w sekwencjach 20 sek. Na dystansach 300, 400 i 500 metrów, ilość amunicji ograniczona była do 10 sztuk na startującego. Zadanie realizowane było z użyciem karabinków GROT z celownikiem noktowizyjnym.

Wyniki:

1. Helikon Sniper Team 2 (Paweł Garlak, Tomasz Korpusiński)
2. 20 Brygada Zmechanizowana
3. 18 Batalion Powietrznodesantowy Bielsko-Biała

Rywalizacja zakończyła się późnym wieczorem. Najwięcej emocji wzbudził tor Delta. Kluczowe znaczenie miała umiejętność odpowiedniego skierowania naboju oświetlającego. Ci którzy, strzelali pierwszy raz z pistoletu sygnałowego na pewno to zapamiętają na długo – kilka kciuków i nadgarstków odebrało lekcję pokory.

W niedzielę tuż po 10 rozpoczęło się podsumowanie i wręczenie nagród najlepszym. W końcowej klasyfikacji najlepszym zespołem został polsko – holenderski „Team PLNL” – Jarosław Walczuk, Ruud Visser, na drugim stopniu podium stanął utytułowany zespół „Samo Zło” – Michał Dudzik, Jakub Sidorowicz a trzecie miejsce zajęli „Guns Masters” – Piotr Antasik i Patryk Urbański. Najlepszym gratulujemy serdecznie. Szczególne słowa uznania należą się zwycięzcom – pomimo problemów komunikacyjnych uzyskali najwięcej punktów. Być może to był klucz do wygranej, bo w „odszyfrowanie” każdego toru poświęcali najwięcej czasu tłumacząc sobie nawzajem co i kto będzie robił w jakim czasie oraz omawiając sygnały i komendy. „Samo zło” przyjęło za to wiele ciepłych słów za to, że chociaż raz odpuścili i zajęli drugie miejsce.

Czy formuła „miltary” zaskoczyła? Moim zdaniem SingleShot ma wielki potencjał rozwoju i z pewnością kolejne edycje zgromadzą wielu amatorów strzelectwa. Przy tej okazji wielkie słowa podziękowań należy skierować do całej ekipy Wojskowego Klubu Sportowego Poligon Drawski. Pomimo wielu przeciwności udało im się zorganizować pasjonujące zawody w ciekawej formule. Tak trzymać Panowie.

Wszystkie strzelania realizowane z karabinków GROT i pistoletów RAGUN, były możliwe dzięki uprzejmości FB ŁUCZNIK RADOM. Optyka i optoelektronika montowana na Grotach dostarczona i obsługiwana dzięki uprzejmości DELTA OPTICAL. Strzelania pistoletowe realizowane przez wojsko możliwe było dzięki firmie INCORSA, a karabinowe dzięki firmie GGG. Obie te firmy zabezpieczyły niezbędną ilość amunicji do przeprowadzenia zadań.