LONGSHOT 2018 – Międzynarodowe Zawody w Strzelaniu Długodystansowym

28-29 kwietnia 2018 r. Wędrzyn koło Gorzowa Wielkopolskiego. Strzelnica OSPWL Wędrzyn.

Długodystansowe Mistrzostwa Europy – bo tak nieoficjalnie nazywane przez uczestników są zawody mające już status kultowych („na Longshocie trzeba być”) – jak co roku zebrały rekordową liczbę uczestników. Przez trzy dni na wędrzyńskiej strzelnicy poligonowiej rywalizowało ze sobą ponad 600 zawodników cywilnych i wojskowych z kraju i z zagranicy. To już 11. edycja zawodów organizowanych przez Klub Sportowy Gwardia 1924 przy współpracy z OSS DELTA oraz Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną. Zawody LONGSHOT dzielą się na część MODERN, obejmującą strzelania z broni współczesnej, oraz HISTORY dla strzelań z broni historycznej. Dodajmy, że celem zawodów jest propagowanie strzelań karabinowych na duże odległości, a także wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk służb mundurowych i sportowych.

Jak co roku rejestracja na zawody odbyła się drogą elektroniczną (wystartowała 25 lutego 2018 roku o godz. 12.00) ale w tym roku nowością była integracja rejestracji i płatności internetowych. Dzięki temu każdy rejestrujący się od razu po zapłaceniu opłaty startowej otrzymywał link do strony, na której mógł wybrać stanowisko i zmianę w której chciał strzelać. Podobnie jak w zeszłym roku tak i tym razem klasyfikacja była prowadzona indywidualnie i zespołowo – zespoły dwuosobowe w których liczyła się suma punktów zdobyta przez zespół w jednej klasie sprzętowej. Trzeba nadmienić też, że LONGSHOT dzieli się na dwie części – wojskową (25-26 kwietnia) i cywilną (27-29 kwietnia). To osobne zawody, ale ze wspólnymi uroczystościami otwarcia i zakończenia, co nadaje imprezie niepowtarzalnego, podniosłego charakteru.

Na uwagę zasługuje też fakt, że w tegorocznym LONGSHOT wystartowały dwie drużyny złożone z weteranów Wojska Polskiego i Legii Cudzoziemskiej. Stratpoints Shooting Team to drużyny podoficerów, którzy odnieśli rany m.in. na misjach w Afganistanie. Wystartowali w kategoriach Open i Standard Semi-Auto.

Kilka słów o klasach i broni z jaką można było wystartować:

Część wojskowa to karabin centralnego zapłonu w kalibrze od 222 do 500, klasy sprzętowe: TACTICAL STANDARD, TACTICAL MAGNUM, TACTICAL SUPER MAGNUM.

Części cywilna MODERN – karabin centralnego zapłonu w kalibrze od 222 do 458 – klasy sprzętowe: TACTICAL (Standard, Standard Semi-Auto, Magnum i Super Magnum), OPEN wszystkie w kalibrze 222 do 458.

Część cywilna HISTORY – KARABIN HISTORYCZNY KLASA OPEN: Karabin centralnego zapłonu w kalibrze od 222 do 458. Każdy egzemplarz wyprodukowany do roku 1950; nie replika.

Przyrządy celownicze mechaniczne, odpowiednie dla danego typu broni, opierające się na rozwiązaniach spotykanych przed rokiem 1950. KARABIN HISTORYCZNY KLASA WOJSKOWA: Karabin wojskowy centralnego zapłonu, w kalibrze od 222 do 458, wyprodukowany przed rokiem 1950. Tylko oryginalna konfiguracja fabryczna, będąca na wyposażeniu formacji wojskowych. Przyrządy celownicze mechaniczne, odpowiednie dla danego typu broni. Muszka w postaci słupka. Dopuszcza się osłony muszki, jeżeli fabrycznie były stosowane w danym typie broni. Szczerbinka w postaci celownika ramkowego lub celownika przeziernikowego (jeżeli fabrycznie był montowany w danym typie broni).

LONGSHOT to oczywiście zawody bez strzałów próbnych, a ewentualnych korekt ustawień można dokonać na poprzedzającym zawody dniu treningowym.

Czwartek 26 kwietnia. Na miejsce zawodów dotarłem już w czwartkowe popołudnie – zaraz po zakończeniu strzelań wojskowych. Trwał akurat PRE-MATCH w którym brali udział sędziowie i obsługa techniczna zawodów. Od godziny 16:00 w dużym wojskowym namiocie ruszyła rejestracja po której każdy z przybyłych uczestników otrzymał identyfikator i okazjonalną koszulkę. Po rejestracji odbywała się kontrola broni (poświadczona odpowiednią naklejką przyklejaną na karabin). Pogoda tego dnia nie była szczególna – padał deszcz, ba – nawet grad, było wietrznie. Na całe szczęście prognozy na kolejne dni dawały powody do ostrożnego optymizmu.

Piątek 27 kwietnia od godziny 8:30 ruszyła rejestracja i kontrola techniczna nowo przybyłych zawodników – ten dzień to tradycyjnie czas treningu, na którym wszyscy biorący udział w zawodach mają możliwość sprawdzenia swojego sprzętu, dokonać odpowiednich korekt ustawień. Całość strzelań odbyła się na dystansach sobotniego trójboju (300, 600, 800 m) w kolejności zmian, jakie były wyznaczone już na etapie wspomnianej rejestracji internetowej.

Zawodnicy klasy SUPER MAGNUM zostali zabrani autobusem na Pas Taktyczny „Trzemeszno” gdzie odbyło się treningowe strzelanie na 1000, 1200 i ekstremalne 1500 m. Przez cały dzień panowała słoneczna pogoda (Temperatura 11 – 15°C, Wilgotność 60%, Ciśnienie atm. 1003 hPa, Zachmurzenie małe, wiatr 2-4 m/s).

Trzeba powiedzieć, że już po dniu treningowym widać było, że tegoroczny LONGSHOT to świetnie zorganizowana impreza. Zmiany na stanowiskach odbywały się bardzo płynnie, a wymiana tarcz była błyskawiczna. Nową jakością było w tym roku to, że każdy strzelec zaraz po zmianie dostawał swoją tarczę z każdego dystansu (w poprzednich latach rozdawane były karteczki na których długopisem zaznaczane były przez obsługę punkty trafienia – co było mało dokładnym, budzącym kontrowersje rozwiązaniem).

Sobota 28 kwietnia od 8:00 ruszyła rejestracja i kontrola techniczna. Następnie o 8:30 uroczystego otwarcia LONGSHOT 2018 dokonał dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej płk dr inż. Robert Kosowski. Brali w nim udział zarówno strzelcy wojskowi jak i cywilni. Pan Pułkownik wraz z organizatorem panem Zbigniewem Świerczkiem (Sędzia Główny Zawodów) i Delegatem Technicznym PZSS panem Adamem Morawskim – przywitali wszystkich przybyłych zawodników. Ponieważ LONGSHOT odbywa się na obiekcie wojskowym – obowiązują na nim wojskowe przepisy bezpieczeństwa, z którymi zgromadzeni zostali zaznajomieni (oczywiście po polsku i angielsku). Sobota okazała się pięknym, wiosennym dniem ze słoneczną pogodą (Temperatura 15 – 20°C, Wilgotność 40%, Ciśnienie atm. 1010 hPa, słonecznie, wiatr 2-5 m/s).

Pierwsza zmiana ruszyła o godzinie 9:00. Już podczas strzelania pierwszego składu (na 300 m) dał się zauważyć miraż, który tego dnia był sporym utrudnieniem. Wiatr może i nie był (w porównaniu z zeszłorocznymi zawodami) mocny, ale za to wiał naprzemiennie – raz z prawej, a raz z lewej strony utrudniając branie właściwych na niego poprawek. Na LONGSHOT strzelania odbywają się w taki sposób, że najpierw jest strzelany dystans 300 m (w tym roku 9 zmian), następnie wszyscy strzelają 600 m i na koniec 800 m. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy pojawia się na stanowisku trzy razy w czasie dnia – strzelając w teoretycznie różnych warunkach – co wyrównuje szanse. Gdyby strzelane były wszystkie dystanse na jednej zmianie mogłoby się okazać, że strzelec z porannej zmiany miał lepsze warunki niż ten ze zmian późniejszych (lub odwrotnie). Jak już wcześniej pisałem, na uwagę tego dnia zasługuje również to, że przebieg zawodów był idealny – zmiany wykonywane były co do minuty. Obsługa przywoziła tarcze do namiotów, w których sędziowie oceniali je przy obecności zawodnika. Wolny czas między zmianami można było też spędzić na licznych stoiskach firm prezentujących broń, optykę i różnego typu akcesoria. W trakcie dnia, przez słoneczną pogodę temperatura cały czas rosła – powstawał coraz większy miraż, który utrudniał celowanie na coraz dalszych dystansach, ale pomagał w „czytaniu” zmiennego wiatru jaki tego dnia był na wędrzyńskiej strzelnicy. Na bieżąco na tablicy ogłoszeniowej przy biurze zawodów zawieszane były listy z wynikami – można je było też zobaczyć na aktualizowanej co chwilę stronie internetowej organizatora. Całość strzelań tego dnia zakończyła się w okolicy godziny 18:00.

Niedziele 29 kwietnia – to dzień konkurencji dodatkowej 1000+. W tym roku dokładny dystans wynosił 1105 m (!!!). Dzień był jeszcze słoneczniejszy i cieplejszy. Takie warunki mogły oznaczać tylko jedno na tym dystansie – olbrzymi miraż (płynący z wiatrem) – który chwilami uniemożliwiał nawet odczytanie oznaczeń stanowiska jakie każda tarcza miała przyczepione. Strzelając z kalibru 308WIN (który na tym dystansie mam już poddźwiękowy) zdobyłem… 1 punkt (nawiązanie kontaktu z tarczą było już nie lada sukcesem) zająłem 23. miejsce na 70 zawodników w mojej klasie. Tego dnia obsługa przywoziła więcej „czystych” niż „postrzelanych” tarcz. Konkurencja 1000+ zakończyła się w okolicach południa, a po niej, po chwili oczekiwania, nastąpiła oficjalna ceremonia zakończenia LONGSHOT 2018 na którą przybył Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika. Po wystąpieniu pana generała nadszedł czas na uhonorowanie zwycięzców w poszczególnych klasach. W pierwszej kolejności odbyło się wręczenie nagród cześć wojskowej, a po niej nagrodzono strzelców cywilnych – zarówno zespołowo jak i indywidualnie.

Po oficjalnym zakończeniu zawodów miało miejsce jeszcze jedno wydarzenie, które dostarczyło zgromadzonym nie lada emocji – tradycyjna tombola, która w tym roku dzięki sponsorom „zasilona” była w naprawdę działające na wyobraźnię nagrody. Nie sposób wymienić wszystkich nagród i ich sponsorów, ale luneta celownicza Schmidt & Bender PM II 5-25 (sponsor Janczewski Olsztyn) i dwie lunety Nightforce Competition (sponsor Hubertus Pro Hunting) były nie lada gratką. Wszystkim sponsorom w imieniu strzelców osobiście dziękuję!

Udział w LONGSHOT to kilka dni spędzonych na sportowej rywalizacji. „Druga twarz” LONGSHOT to czas spotkania z ludźmi dzielącymi tę samą pasję, jaką jest strzelectwo długodystansowe. Czas na rozmowę, wymianę doświadczeń i zawarcie nowych, także międzynarodowych, znajomości. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli ktoś raz weźmie udział w tej imprezie będzie na nią przyjeżdżał regularnie – w końcu to największe długodystansowe „święto” w tej części Europy.

Lista nagrodzonych w poszczególnych klasach:

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA

 

TACTICAL STANDARD (trójbój 300, 600, 800 m)

1. WYSOKINSKI Maciej | ŚWIT STARACHOWICE | 245

2. SZTYBÓR Adam | KS KVG | 245

3. SIEZIENIEWSKI Piotr | TARCZA STAROGARD GDAŃSKI | 244

TACTICAL STANDARD SEMI-AUTO (trójbój 300, 600, 800 m)

1. WOJCZYS Krzysztof | KS CWS Słupsk | 238

2. WALCZOWSKI Rafał | TS WISŁA | 233

3. PIĄTAK Andrzej | STS SZCZECIN | 229

TACTICAL MAGNUM (trójbój 300, 600, 800 m)

1. KROBATH Stefan | BESSER-SCHIESSEN | 279

2. KÄÄR Andres | LRSC ESTONIA | 263

3. KRAWCZAK Maciej | WKS POLIGON DRAWSKI | 260

OPEN (trójbój 300, 600, 800 m)

1. POPESCU Cristian | COMPLEXUL SPORTIV ANATOLIE SALCEANU | 260

2. CHUDOBA Aleš | ZBRANĚ LIBEREC | 259

3. KARDZIEJONEK Tomasz | KS ELITA | 258

TACTICAL SUPER MAGNUM (trójbój 1000, 1200, 1500 m)

1. ROWINSKI Stanislaw | BDS | 62,5

2. LANG Daniel | BDMP GERMANY | 57,5

3. LINNER Josef | DRALL – AUSTRIAN COMPETITION TEAM 46,5

HISTORY Karabin Wojskowy (trójbój 100, 200, 300 m)

1. ZIMANI Ivo | NSA-SK | 263

2. HLIWA Zbigniew | ZKS WARSZAWA | 252

3. PRZEPIORKOWSKI Arnold | CEL K-KOZLE | 245

HISTORY Karabin OPEN (trójbój 100, 200, 300 m)

1. MARMUSZEWSKI Łukasz | AGAT | 277

2. KOSTECKI Sebastian | AGAT Złotoryja | 275

3. FOLTYN Marian | KVZ MALACKY | 254

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA

 

TACTICAL STANDARD (trójbój 300, 600, 800 m)

1. JUBILEX | SIEZIENIEWSKI Piotr, WYSOKINSKI Maciej | 489

2. INCORSA LAPUA TEAM | KOWALSKI Marcin, PAPROS Marek | 458

3. MESKO CASSULL 2 | KLECHA Paweł, BORKOWSKI Aleksander | 453

TACTICAL STANDARD SEMI-AUTO (trójbój 300, 600, 800 m)

1. BEST HUNTERS | WALCZOWSKI Rafał, STEFANOWSKI Igor | 432

2. TEAM99 PP | PIĄTAK Andrzej, PALIBOREK Dariusz | 417

3. BEST HUNTERS TEAM | BOCHYŃSKI Damian, LUBRYCZYŃSKA-BOCHYŃSKA Anna | 411

TACTICAL MAGNUM (trójbój 300, 600, 800 m)

1. HELIKON-TEX SNIPER TEAM | LALIK Piotr, ONYCH Piotr | 487

2. TEAM TRG | PIETRUSZKA Arkadiusz, NARLOCH Piotr | 477

3. TEAM99 PP | PIĄTAK Andrzej, PALIBOREK Dariusz | 474

OPEN (trójbój 300, 600, 800 m)

1. TEAM99 Grupa 33 | BĄKOWSKI Marek, HLIWA Zbigniew | 487

2. LV 13 | BULAVČIKS Valerijs, SAULITIS Janis | 463

3. LVBRCLUB | BUNDZENS Aivars, VASILJEVS Andrejs | 459

TACTICAL SUPER MAGNUM (trójbój 1000, 1200, 1500 m)

1. TGDL | GRAF Tarek, LANG Daniel | 101,0

2. ACCURACY & PRECISION – BDS 1 | DYCK Daniel, ROWINSKI Stanislaw | 75,5

3. GGG | EJSMONT Jerzy, EJSMONT-CYWIŃSKA Anna | 62,3

KONKURENCJA 1000+

TACTICAL STANDARD

1. PAPROS Marek | LEGIA Warszawa | 65

2. EREDICS Vilmos | KLAPKA SHOOTING TEAM | 45

3. ZADURA Krzysztof | PSKBPISS Płońsk | 43

TACTICAL STANDARD SEMI-AUTO

1. BOCHYŃSKI Damian | LEGIA Warszawa | 52

2. PALIBOREK Dariusz | AZS POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA | 29

3. BĄK Andrzej | VARMINT SZCZECIN | 19

TACTICAL MAGNUM

1. NEPLOHO Rihards | LV BR&VARMINT CLUB | 57

2. LUITE Vladimir | LRSC ESTONIA | 55

3. ELSTROK Raul | LRSC ESTONIA | 52

OPEN

1. BUNDZENS Aivars | BR&VARMINT CLUB | 72

2. BORYSEWICZ Piotr | KS UR Jawor | 49

3. POOLS Leo | SV LANGEDIJK | 48

KLASYFIKACJA INDYWIDUALNA (MILITARY)

 

TACTICAL STANDARD (MILITARY) (trójbój 300, 600, 800 m)

1. DĄBROWSKI Emanuel | JW1248 | 204

2. OSIŃSKI Piotr | JW1248 | 193

3. NECKAR Marcin | JW5700 | 192

TACTICAL MAGNUM (MILITARY) (trójbój 300, 600, 800 m)

1. BROWN Richard | QDG | 142

2. WARNER Thomas | QDG | 141

3. KOPTYRA Robert | JW2399 | 20

TACTICAL SUPER MAGNUM (MILITARY) (trójbój 1000, 1200, 1500 m)

1. SRĘBOWATY Paweł | JW2980 | 37,00

2. RADECKI Damian | JW3797 | 36,00

3. KRZYKAWSKI Patryk | JW2399 | 25,25

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA (MILITARY)

 

TACTICAL STANDARD (MILITARY) (trójbój 300, 600, 800 m)

1. 16BZ2 | DĄBROWSKI Emanuel, OSIŃSKI Piotr | 397

2. DRSW 02 | SILEWICZ Paweł, WÓJCIK Krzysztof | 327

3. 1BPANC 3BZ | ŁOPUSZYŃSKI Piotr, ŚLEPKO Przemysław | 318

TACTICAL SUPER MAGNUM (MILITARY) (trójbój 1000, 1200, 1500 m)

1. 2 BZ | WYSOCKI Tomasz, RADECKI Damian | 43,8

2. DRSW 03 | GÓRALSKI Marceli, KĘDRA Jan | 34,3

3. SEKCJA 1 | MAZUREK Maciej, KOSTRZEWA Karol | 24,0

Galeria